Velmi zajímavý první zápas SKB "žen"

23.09.2024

Plná lavička českotřebovských "žen" netrpělivě očekávala první soutěžní duel v dospělé kategorii. Krom 3 našich hráček jsou všechny ostatní ve věku juniorek i kadetek a postavily jsme se poprvé proti týmu z Havlíčkova Brodu, který loni ve Východočeské lize žen nepatřil mezi favority, ale i tak jsme v tomto zápase mohly maximálně překvapit. Naše nejstarší hráčka oslaví teprve tento týden své dvacetiny.

Naše taktika tak byla jasná. Chceme využít našeho mládí a síly a chceme hrát aktivně v obraně a rychleji útočit. Začátek zápasu však byl velmi opatrný z obou dvou stran. Po 3 minutách bylo skóre stále 0:0. Po 5 bodech následně dala kapitánka hostujících Dubnová i naše střídající Natálka Melnyková. Srovnaný stav vydržel až do konce první čtvrtiny, kdy jsme prohrávaly jen o 1 koš. Začátek druhé části byl pro nás velmi špatný, když jsme se v prvních 5 minutách vůbec neprosadily a obdržely jsme 8 bodů v řadě. Za stavu 9:19 zavelela k obratu naše nová hráčka Natálka Svobodová, která dala velmi důležitou trojku a i ostatním děvčatům se podařilo skóre srovnat na poločasových 22:22. Začátek druhého poločasu byl pro nás tradičně jako z hororu (což se od mládežnické kategorie nezměnilo a asi nikdy nezmění) a prvních 7 minut jsme prohrály 11:0. Náš jediný koš za čtvrtinu vstřelila pouze Natka M. a nevypadalo to s námi moc růžově.

V poslední čtvrtině nebylo nač čekat a zahájily jsme press po celém hřišti. Šlo vidět, že soupeřkám docházejí pomalu síly. Naše děvčata hrála agresivně, hodně jsme i faulovaly (8 šestek proti nám za 5 minut) a 2 a půl minuty před koncem jsme stále ještě ztrácely 8 bodů. Naše hráčky nedávaly bohužel ani střelbu z dálky, ani samostatné střely z blízkosti a bylo to beznadějné, i když jsme moc chtěly. Následně to vypadalo tak, že Vendy se už na celou situaci nemohla koukat a dala nejprve nájezd, následně hned trojku a pak střelu za 2 body a minutu před koncem to bylo o "pouhé" 4 body. Po sporném pádu kapitánky hostí, kdy nám rozhodčí nechal míč místo písknutí našeho faulu, jsme šly do rychlého nájezdu. Po faulu Verča proměnila oba trestné hody a 28 vteřin před koncem prohráváme o 2 body. Soupeřky mají ale míč a 24 sekund k dobru, nicméně takticky závěr moc nezvládly, když 10 vteřin před koncem střílí kapitánka mimo  a my okamžitým rychlým protiútokem jdeme do koše. Nela však nedává, ale je faulována. 4 sekundy před koncem musí dát obě šestky. První dá a druhou ....... bohužel ne. Míč se ovšem se štěstím odráží k Bebe, která po vzoru svého otce tvrdě doskakuje a snaží se ještě skórovat. Zakončení zleva však není její silnou stránkou, ale i přesto vybojovala další faul při střelbě. V našem dresu má Berenika úspěšnost šestek 30% a tak by jsme brali alespoň jednu proměněnou všemi deseti. A to se hned první podařilo. Je srovnáno a Bebe může 2 vteřiny před koncem rozhodnout, protože soupeři již nemají timeout. A i to se povedlo a naše děvčata tak navazují na úspěchy z mládežnických kategorií a první zápas žen si opravdu vybojovaly a udělaly radost početnému domácímu publiku.

¨SKB Česká Třebová : TJ Jiskra Havlíčkův Brod     44:43     (9:11, 22:22, 24:35)

Body: Natálka M. 11, Vendy 9, Bebe 7, Verča 6, Nela 5, Lucka 3, Natálka S. 3 (první body v SKB :-)
Šestky: Verča 2/2, Bebe 4/3, Nela 2/1 !!! :-), Vendy 3/0 !!!, Sevi 2/0 !!

trenér: Před zápasem jsme vůbec nevěděli, co můžeme očekávat a tak jsme neměli žádná velká očekávání. Přijel tým sportovně založených žen v nejlepším basketbalovém věku (žádné veteránky) a nakonec se z toho vyklubal zajímavý zápas se šťastným koncem pro nás. Naše děvčata byla zpočátku hodně opatrná a tradičně se nám nedařilo proměňovat vyložené šance. Na druhou stranu se i při vyšším náskoku soupeřek dokázaly vzchopit a neuvěřitelnou bojovností všech našich hráček jsme dokázaly získat v novodobé historii první výhru žen v České Třebové.